Nejžádanější Tanzánské národní parky v kostce

5 minut čtení

Jana Cvoreňová

Ngoro Ngoro: kráter, který se nazývá 8. divem světa

Území Ngoro Ngoro se rozprostírá mezi stěnami vyhaslého vulkánu. Kráter široký 20 kilometrů vznikl už před 2, 5 miliony let explozí obrovské sopky. Vytvořila se tak jedinečná kaldera, která je domovem 30 tisíc zvířat. 

Nahlédnete tam do života slonů, zeber, levhartů, nosorožců, gazel, gepardů, hyen i šakalů. Právě v Ngoro Ngoro máte největší šanci vidět krále zvířat ve volné přírodě. Je to totiž krajina s největší koncentrací lvů na světě. A současně jedno z mála míst, kde narazíte na kriticky ohroženého nosorožce dvourohého. U sladkovodního jezera Magadi můžete pozorovat také hejna plameňáků. 

V roce 1979 byl národní park zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho součástí je historicky významná Oduvajská soutěska, kde archeolog Louis Leaky zkoumal pozůstatky předchůdce dnešního člověka. 

Tarangire: Ráj pro milovníky slonů

Tarangire je území rozléhající se podél stejnojmenné řeky. Jedná se o 6. největší park na území Tanzánie, jehož rozloha činí 2 850 kilometrů čtverečních. Safari v Tarangire je oblíbené díky velké koncentraci zvěře na poměrně malé ploše. K rozlehlým mokřadům se stahují antilopy, žirafy, hyeny, buvoli a také velká sloní stáda. 

Poznávacím znamením Tarangire jsou mohutné baobaby, které jsou domovem mnoha ptáků. Můžete tam zahlédnout až 550 druhů obyvatel ptačí říše. Kolem hlavy vám bude létat třeba malý roztomilý papoušek agapornis fischerův nebo jedinci z rodu zoborožců. Obdivovat tu můžete také početná termitiště, kde žijí mangusty jižní. Kromě bohaté fauny se během safari pokocháte členitou krajinou plnou akáciových lesů a travnatých plání.

Lake Manyara: Za paviány a plameňáky

Tomuto národnímu parku dalo název alkalické jezero Manyara. Nachází se v severní části Tanzánie, v oblasti Arusha. Je součástí Masajské stepi a od roku 1981 biosférickou rezervací zapsanou na seznam UNESCO.

Zmíněné jezero přitahuje hejna pelikánů, plameňáků a dalších více než 400 druhů ptáků, kteří se živí vodními řasami. V období sucha se u něho zdržují žirafy, buvoli, pakoně, hroši, zebry, gepardi i levharti. Zajímavostí, která do tohoto poměrně malého parku přitahuje mnoho návštěvníků, jsou tzv. stromoví lvi. Nejedná se o zvláštní rasu, ale specifické chování, které lvi vykazují v této oblasti. Svůj volný čas mimo lov totiž tráví právě odpočinkem v korunách stromů.

Na malém území budete obdivovat nejen spoustu zvířat, ale také rozmanitou krajinu, kde otevřená savana střídá akáciové lesy, datlovníky a fíkovníky. 

Mikumi: Poznejte kraj Masajů

Národní park Mikumi byl založený v roce 1964 a je to čtvrtý největší národní park v Tanzánii. Nachází se kousek od vesnice Mikumi a jeho území tvoří dvě části. Jedna je plná travnatých savan s baobaby a akáciemi, druhé dominují skalnaté útvary hor. Protéká jím řeka Mkala, která slouží jako zdroj vody pro místní zvířata.

Na severu se nachází dvě napajedla, kde hlavně od června do října spatříte slony, žirafy, buvoly, zebry a hrochy.

Nedaleko odtud leží osada Masajů, kde se můžete podívat na jejich obydlí sestavená z dřevěných latí, bahna a trávy. Masajové rádi tančí a zpívají. Uvítají, když se přidáte a poznáte jejich kulturu zblízka.

Selous: Safari s nedotčenou přírodou

Selous je přírodní rezervace zřízená v roce 1905. Své jméno získala podle afrického lovce Fredericka Selouse, který si zamiloval zdejší panenskou přírodu. V roce 1982 byla krajina s rozlohou více než 50 tisíc kilometrů čtverečních zapsána na seznam UNESCO.

V sezóně čelí menšímu náporu turistů než jiné parky v Tanzánii, přitom je ale plná přírodních zajímavostí. Během safari potkáte laguny, vulkanické prameny a jezírka. V oblasti se nachází velký počet vodních toků, jejichž dominantou je řeka Rufiji, kde se v horkých dnech chladí krokodýli a hroši. Kromě nich tu uvidíte lvy, hyeny, žirafy psy hyenovité, buvoly, pakoně a slony africké.

Saadani: Písečné pláže a krokodýli

Na pobřeží Indického oceánu leží Saadani – dříve rezervace, od roku 2005 národní park. Unikátní lokalita nabízí nádherné pláže s bílým pískem, mangrovové lesy i možnost poznat africkou přírodu z vodní hladiny. Saadani se totiž nachází mezi dvěma řekami, Wami a Migaji. A právě z řeky Wami můžete zblízka sledovat plameňáky a další vodní ptáky, hrochy nebo krokodýli. Sever parku je jedním z mála míst na světě, kde kladou vejce zelené želvy. Kromě toho tu máte šanci zahlédnout žirafy, buvoly, pakoně, hrochy, krokodýli či levharty.

Jana Cvoreňová

Další články z blogu

Darujte zážitek

Vytvořte Vánoce nezapomenutelnými s našimi cestovními vouchery!

Popup Vánoce

Odesláním souhlasíte s Obchodní podmínky a Ochrana osobních údajů

Vánoční dárkový poukaz